Osnovna škola Ive Andrića Zagreb

Kalendar rada škola
Školski dokumenti

ZDRAVLJE

Sve o upisima za 2020/2021 školsku godinu možete pročitati na ucenici.com.

Svi važni dokumenti za upis u srednje škole za školsku godinu 2020/2021

Odluka o upisu učenika u I. razred srednje škole u školskoj ...

narodne-novine.nn.hr › sluzbeni › 2020_05_62_1240

Skole.hr

eKnjiznica

online enciklopedija

Rješavanje zadataka iz matematike na web-u.

Tour de Matour

Projekt zaštite djece od opasnosti Interneta

Bojanke

Mali znanstvenik za bolje sutra
Autor: Danijela Strmotić, 11. 3. 2020.

Fabijan Havrlišan, prvoškolac, daroviti učenik iz OŠ „Kajzerica“ i član Udruge za darovitost „Dar“ veliki je znalac iz područja kemije te smo ga pozvali da  osmašima, polaznicima dodatne nastave Kemije i četvrtašima, polaznicima Radionice za potencijalno darovite učenike prezentira svoje iznimno znanje, vještine i sposobnosti. Pridružile su nam se ravnateljica škole Dubravka Miklec, pedagoginja Giovanna Kirinić, Ljiljana Crnko Kovač, prof. kemije, Vida Bilogrević Gatolin, prof. biologije i Danijela Strmotić, dipl.učiteljica RN.

Što reći o susretu s Fabijanom?

Svi smo ga pozorno slušali dok nam je u zanosu govorio o atomima, vodiku, ugljiku, kisiku, alkalijskim, zemnoalkalijskim i prijelaznim metalima, plemenitim plinovima, radioaktivnosti. Profesori su širili oči, smiješili se i u nevjerici odmahivali glavom što vide i čuju od malenoga prvoškolca koji je, pak u svome zanosu, nastavljao pričati o svojoj velikoj ljubavi kemiji..

Kada je započeo s prezentiranjem alkana, alkena i alkina, osmaši su se oduševljeno nasmijali, odmahivali rukama, pogledavali se međusobno, također u nevjerici. Nakon što smo doznali pojedinosti o karboksilnoj kiselini, lantanoidima i alkoholima začuli su se uzdasi i riječi: “O, Bože!“

Fabijanu smo  s oduševljenjem pljeskali i čestitali.

Ali, to nije sve!

Uslijedio je periodni sustav elemenata. Učenici su ispitivali Fabijana o značenju simbola, prosječnoj relativnoj atomskoj masi i protonskom broju. Spremno je odgovorio na sva pitanja, a zatim je on ispitivao učenike. Ne možemo reći kako nismo znali značenje poznatijih simbola.

Na pitanje čime se želi baviti u životu, dio odgovora znamo svi: “Kemijom!“ rekao je, ali i dodao kako želi sagraditi kuću u kojoj će živjeti svi njegovi prijatelji, biti bogat jer će tako lakše moći popraviti ozonski omotač.

Zahvalili smo se našem malom znanstveniku i zaželjeli mu svako dobro povodom osmog rođendana koji će proslaviti sutra.

Darovitu djecu treba poticati. Treba im pomoći i omogućiti im da razviju svoje potencijale jer će možda  jednoga dana upravo ta mala bića omogućiti da živimo na zdravijem planetu.

Sretno, djeco!

OŠ IVE ANDRIĆA
Mali znanstvenik za bolje sutra
Autor: Danijela Strmotić, 11. 3. 2020.

Što reći o susretu s Fabijanom?

Fabijanu smo  s oduševljenjem pljeskali i čestitali.

Ali, to nije sve!

Sretno, djeco!