O ŠKOLI

•    Povijest naše škole započinje 3. srpnja 1974. kada je položen  kamen temeljac za novu osnovnu školu i dvoranu tjelesnog odgoja u naselju Sopot.

•    Svojim prvim đacima škola je otvorila vrata 10. rujna 1975. Bila je opremljena najsuvremenijim tehničkim pomagalima i mogla je primiti oko 1000 učenika.

•    Prva velika svečanost učenika i nastavnika održana je 16. rujna 1975., a svečano otvorenje škole 21. studenoga 1975.

•    Ime Osnovna škola “Ivo Andrić” dobila je prema književniku nobelovcu koji je umro 13. ožujka 1975.

•    Školu je svečano otvorio Andrićev prijatelj književnik Gustav Krklec.

•    Prvi ravnatelj škole bio je gospodin Branko Romić.

•    Prva školska godina 1975./1976. započela je sa 1150 učenika redovite nastave u 42 odjela i 80 djelatnika da bi se broj učenika do kraja te školske godine popeo na 1410, što je već za četiristo učenika premašilo kapacitet škole koji je bio predviđen prilikom gradnje.

•    Već školske godine  1976./1977. dnevne novine pisale su o nepovoljnim uvjetima rada u školi koja je brojila 1 750 učenika iz Sopota i susjednog naselja Travno.

•    Prevelik broj učenika stvara teškoće sve do izgradnje škole u naselju Travno. Do tada je već škola radila u tri smjene s 56 odjela i 2049 učenika.

•    Sljedećih deset godina škola je imala od 1200 do 1500 učenika. Tek školske godine 1984./1985. došlo je do opadanja broja učenika.

•    U vrijeme Domovinskog rata prihvatili smo 180 prognanih učenika kojima su svi nesebično pomagali.

•    Neke od poznatih osoba koje su pohađale Osnovnu školu Ive Andrića su : TV voditelji Sanja Doležal, Mislav Togonal, Krešimir Mišak, Joško Martinović, Antonija Blaće; hidro meteorolog Krunoslav Mikec; glumci Jasna Bilušić, Enes Vejzović, Jelena Vukmirica, Damir Orlić, Željko Königsknecht, Luka Petrušić; nogometaši Silvio Marić, Ante Ćorić, Ivan Boras; modni kreator Silvio Vujičić; plesači Alan i Valentina Walme; Leonarda Boban, Siniša Švec…