Od osnutka do danas naša škola čuva mnoštvo sjećanja.  Smještena je u samom srcu naselja Sopot i na neki je način središte većine događanja u ovoj sredini. Pratila je sva društvena zbivanja, sudjelovala u životu i radu naselja te aktivno surađivala sa svima koji su utjecali na rad i život škole. U njezinu prošlost utkan je radni vijek  učitelja koji su svojim žarom prelijevali silu znanja u znatiželjne glave onih koji su prošli kroz naše školske klupe.

Nagrada je svakom učitelju kada vidi uspjeh svojih učenika, a iz ove škole potekli su danas istaknuti umjetnici, javni djelatnici, sportaši, liječnici, pravnici, ekonomisti, poslovni ljudi… U mnoštvu godina prošla je njenim hodnicima rijeka učenika koji su ovdje naučili prva slova, upoznali prvu ljubav, stekli prijateljstva za cijeli život. Ozarenih i nasmijanih lica veselili su se svakoj novoj aktivnosti koju im je škola nudila. A nudila je mnogo:  od sporta do plesa, od likovnog izražavanja do samostalnih izložbi,  od literarnog izražavanja  do novinarstva u školskom listu Odmorko i Aska, od  dramskih i recitatorskih aktivnosti do snimanja filmova i fotografija. Odgajala je svoje učenike kroz susrete s književnicima, glumcima, sportašima, estradnim umjetnicima i mnogim drugim istaknutim ljudima. U školi su se provodili razni projekti, humanitarne akcije, priredbe, izložbe, koncerti  i sportska natjecanja. I tako iz godine u godinu.

Danas školska zgrada možda izgleda trošnije i manje moderno nego u danima kada je prvi put otvorila svoja vrata, ali opremljenošću kabineta, kvalitetom rada i visokom motivacijom naših učitelja nimalo ne zaostaje za najkvalitetnijim  hrvatskim školama. Ponosni smo što u školi rade učiteljice koje su nekad bile naše učenice kao i većina roditelja. Upisujući svoju djecu u „njihovu bivšu školu“ s nostalgijom se prisjećaju svojih školskih dana i svojih učitelja.

Želja nam je da i u budućnosti ova škola ostane mjesto u koje će se uvijek rado vraćati i kojeg će se rado sjećati  naši budući „bivši“ učenici. Neka i dalje njenim hodnicima teče rijeka zajedništva i prijateljstva, nadanja i želja, zanosa i uspjeha. Ako i bude pokoje suze, razočarenja, neuspjeha i padova, to je samo jedna stepenica u odrastanju i sazrijevanju.

Hvala svim vrijednim učiteljima koji su nesebično dali dio sebe i svoje najljepše godine ovoj školi i svojim učenicima. Hvala svim ravnateljima koji su brinuli o uvjetima rada i kvaliteti obrazovanja. Hvala svim stručnim suradnicima koji su tijekom proteklih godina odgajali i preodgajali naše učenike i pomogli im da odrastaju u dobre građane. Hvala svim djelatnicima administrativne i tehničke službe bez kojih škola ne bi mogla funkcionirati.

Veliko hvala svim našim bivšim i sadašnjim učenicima i njihovim roditeljima na suradnji, podršci i partnerstvu koje su uvijek nesebično pružali.

mr. Dubravka Miklec, ravnateljica